Aluminyum Asansör Kabini Projesi

PROJE ADI : Tamamı Aluminyum Malzemeden Üretilmiş Yeni Nesil yüksek güvenlikli Asansör Kabini

PROJEYE BAŞLAMA TARİHİ : 01.09.2015

PROJENİN KAPSAMI : Bu projede çeliğe kıyasla üçte bir daha hafif olan aluminyum malzemeden asansör kabinin tasarlanması, çeliğe eşdeğer mukavemete sahip fakat daha daha hafif, daha güvenli, enerji ve çevre dostu bir asansör kabininin imalatı gerçekleştirilecektir

Düşük Maliyet

Kabin üretim maliyetlerinin azaltılıp, karlılığın arttırılması planlanmaktadır.

Hafif ve Dayanıklı

Kabin ağırlığı azaltılmış ve mukavemet arttırılmıştır.

Enerji Verimliliği

Asansör ağırlığının azaltılması ile düşük enerji tüketimi

PROJE DETAYLARI

Söz konusu projemizde, Prof. Dr. Tamer SINMAZÇELİK önderliği ve danışmanlığında, 2 makina mühendisi ve 2 elektrik mühendisi çalışmakta olup, firmamızın, metal işleme kapasitesi de kullanılmaktadır.

Ülkemizde, Avrupada ve Amerikada imal edilen tüm asansör kabinleri (firmamız ürünleri dahil) çelik malzemeden üretilmektedir. Çeliğin özgül ağırlığı 7,9 g/cm3 tür. Aluminyum ise 2,7  g/cm3 özgül ağırlığında çeliğe kıyasla çok daha hafif (1/3) oranında bir malzemedir.

Özellikle 6000 serisi aluminyumlarda akma dayanımları yaklaşın ST 37 Malzemeler ile denk, fakat Young modülleri 2.1 106 daN/cm2den 0.7.106 daN/cm2 değerlerine inmektedir. Özet olarak çekme dayanımı söz konusu olduğunda başa baş noktasını yakalamak daha kolay iken Eğilme dayanımı söz konusu oladuğunda Aluminyum dezavantajlı durumdadır.

Eğilmeye zorlanan kesitlerde tasarım değişiklikleri ile çekmeye zorlamak gibi yöntemler ile Proje kapsamında çelik eşdeğeri mekanik mukavemete ve tüm yerli ve yabancı standartları sağlayacak niteliklere sahip, fakat yaklaşık % 40 daha hafif bir asansör kabini tasarımı ve imalatı gerçekleştirilecektir.

Daha hafif olan asansör kabini her şeyden önce daha az enerji ile daha kolay hareket ettirilebilir olacaktır. Daha hafif bir kabini hareket ettirmek üzere kullanılacak motor, redüktör,  tambur grubu ve karşı ağırlık da mevcut büyüklüğünde olmayacak, daha hafif ve her şeyden önce daha küçük güçlü olacaktır.

Güç ve zorlanma ile orantılı olarak asansörün oluşturduğu gürültünün de azalması beklenmektedir. Düşük güç ile çalışan asansörde çalışma süresince bir enerji tasarrufu söz konusu olacaktır. Hafiflemeye orantılı olarak işletme maliyetleri de azalacaktır..